Statistics

Total rates 155
Average score 4.8
Predictions 6977
Premium Tips 5
Win rate 75%

Populära ligor

Annan ligor

Contes tid i Spurs är slut – vem ska ta hans plats?

Tottenhams framtida tränare: Pochettino, Thomas Tuchel och de andra kandidaterna för att efterträda Tottenhams manager Antonio Conte.
Frenkie Tran
Postat av: Frenkie Tran
Twitter Frenkie Tran Facebook Frenkie Tran Linkedin Frenkie Tran Telegram Frenkie Tran
contes-time-at-spurs-is-up-who-should-take-his-place

I norra London verkar det som att en förändring i hålet är nära förestående under de närmaste månaderna. Frågan är vem som skulle vara den lämpligaste kandidaten? Trots Tottenhams nederlag mot AC Milan i Champions League i onsdags stod det redan klart att Antonio Contes position som tränare i klubben inte var säker i längden.

Contes kontrakt i norra London går ut i slutet av säsongen, och med lagets chanser att kvalificera sig till nästa säsongs Champions League osäkra blir fansen allt mer missnöjda med hans metoder. Trots att han gjorde en fullständig återhämtning från en gallblåsborttagningsoperation, lyckades den före detta Inter- och Juventus-chefen inte inspirera till en comeback på kantlinjen för den andra delen av Spurs sextondelsfinal mot Milan.


Contes kontrakt i norra London går ut i slutet av säsongen

Som ett resultat har lagets sammanlagda 1-0 förlust fått fansen att undra vem Tottenham kan vända sig till om Contes mandatperiod tar slut. Finns det någon chef som kan förändra klubbens defaitistiska kultur, som verkar vara djupt rotad trots de enorma resurser och infrastruktur i världsklass som står till dess förfogande? Det finns många kandidater, och MÅLET är här för att bedöma deras kvalifikationer när Tottenham ser ut att närma sig en ny era.

Mauricio Pochettino

Överst på listan är Mauricio Pochettino, en argentinsk taktiker och för närvarande en fri agent, som kom närmast att förvandla Spurs. Paris Saint-Germain bestämde sig för att avskeda Pochettino efter ännu en misslyckad Champions League-kampanj förra sommaren, och det finns rykten om hans sensationella återkomst till norra London.

Under sin femåriga tjänstgöring i Tottenham ledde 50-åringen laget till League Cup och Champions League-finaler, med en Premier League-tvåa innan han befriades från sina uppdrag i november 2019.


Överst på listan står Mauricio Pochettino

Pochettino har nu erfarenhet av att hantera tre av världens bästa spelare, inklusive Lionel Messi, Kylian Mbappe och Neymar, vilket kan locka Spurs ordförande Daniel Levy att överväga att ge honom en andra chans.

Tottenhams prestation har försämrats sedan Pochettinos avgång, med Jose Mourinho, Nuno Espirito Santo och Conte som alla misslyckats med att leverera samma konsekvens, vilket lämnar en allt mer desillusionerad fanbas. En hemkomst av Pochettino kan ge ett välbehövligt lyft för laget.

Luis Enrique

Den tidigare tränaren för Spaniens landslag, som är känd för sin legendariska status i Barcelona, ​​söker nu jobb. Han avfärdades från sin position efter Spaniens underväldigande prestation vid världscupen 2022, där de slogs ut i åttondelsfinalen av det oväntade laget från Marocko i en straffläggning. Det är dock hans tidigare framgångar med Barcelona som gör att hans chefsprofil sticker ut.


Luis Enrique är känd för sin legendariska status i Barcelona

Under sin mandatperiod mellan 2014 och 2017 ledde Luis Enrique laget till två La Liga-titlar, såväl som Champions League, och vann sex andra troféer. Enligt rapporter från The Athletic är han för närvarande högst upp på sportchefen Fabio Paraticis lista över föredragna chefsmål, precis som Conte. Medan spanjoren delar Contes intolerans mot nonsens, återstår det att se om han kan replikera sina framgångar i den mycket konkurrenskraftiga Premier League.

Steve Cooper

Enligt rapporter övervägs Steve Cooper, huvudtränaren för Nottingham Forest, som en potentiell efterträdare till Conte i Tottenham. Spurs styrelserum hyser hög aktning för walesaren, som ledde Forest till en framgångsrik befordranskampanj förra säsongen och som har lyckats hålla dem konkurrenskraftiga i Premier League efter en stor sommaröversyn, trots att han måste hantera en stor trupp.

Cooper har etablerat sig som en kapabel man-manager och kan möjligen motivera de underpresterande Spurs-spelarna. Han skrev dock på ett nytt treårskontrakt med Forest i oktober och är kanske inte lätt att övertala att lämna.


Steve Cooper anses vara en potentiell efterträdare till Conte i Tottenham

Det kan också finnas potentiella problem mellan Cooper och Tottenhams ordförande Daniel Levy eftersom Cooper tenderar att vara stel med sitt taktiska tillvägagångssätt och sina idéer. Eventuella meningsskiljaktigheter kan potentiellt leda till ytterligare problem bakom kulisserna.

Thomas Tuchel

Enligt rapporter kan Thomas Tuchel, som har varit arbetslös sedan han blev avskedad av Chelsea i september förra året, potentiellt återvända till London för att hantera sina ärkerivaler. Detta drag skulle likna det som gjordes av förre Chelsea-chefen Antonio Conte, som kontroversiellt gick till Tottenham 2021. Tuchel kanske inte känner behovet av att vara lojal mot sin tidigare klubb efter att ha blivit släppt trots att han levererat Champions League, UEFA Super Cup, och klubb-VM-titlar.


Thomas Tuchel kan potentiellt återvända till London för att hantera sina ärkerivaler

Före sin tid i Chelsea hade Tuchel liknande framgångar i PSG, vilket ledde dem till sin första Champions League-final och på varandra följande Ligue 1-titlar. Han imponerade också i Borussia Dortmund i början av sin managerkarriär. Medan Tuchel har den önskade härstamningen, har han enligt uppgift haft oenigheter med tidigare klubbar angående transferplaner och spelarrelationer.

Trots detta kan fördelarna med att utse Tuchel uppväga riskerna, och det skulle vara klokt av Spurs att agera snabbt eftersom PSG kan försöka få tillbaka honom under sommaren.

Oliver Glasner

Oliver Glasner, tränaren för Eintracht Frankfurt, gör imponerande framsteg mot att bli en av de bästa tränarna i Europa. 2021 flyttade han till The Waldstadion efter två framgångsrika år i Wolfsburg och ledde Eintracht till en oväntad seger i Europa League under sin första säsong.


Oliver Glasner håller på att bli en av de bästa tränarna i Europa

För närvarande strävar Glasners lag efter en topp fyra-placering i Bundesliga, och hans mycket effektiva presssystem har fångat Tottenhams seniorstabs uppmärksamhet. Med tanke på att hans kontrakt kommer att löpa ut 2024, kan Spurs se 48-åringen som ett tilltalande alternativ, eftersom de inte skulle behöva betala en betydande kompensationsavgift för att säkra hans tjänster.

Roberto De Zerbi

När Graham Potter lämnade Brighton för Chelsea i början av säsongen fanns det oro för att alla framsteg som gjorts på Amex Stadium skulle gå förlorade. Men Seagulls uppnådde sin bästa Premier League-avslutning någonsin på nionde plats säsongen 2021-22. För att behålla den standarden tog de in Roberto De Zerbi, den tidigare Shakhtar Donetsk-chefen.


De Zerbis arbete på sydkusten har imponerat på Tottenhams tjänstemän

Överraskande nog har De Zerbi tagit Brighton till ännu högre höjder, och de upptar för närvarande åttondeplatsen i ligatabellen efter 23 matcher. De är sju poäng bakom Tottenham Hotspur, som ligger på fjärde plats men har tre matcher kvar. De Zerbis arbete på sydkusten har imponerat på Tottenhams tjänstemän, och om han håller i sin nuvarande form är det oundvikligt att han flyttar till en större klubb i sommar.

Spurs kan dock ha vissa reservationer mot att utse 43-åringen, med tanke på att Nuno misslyckades kapitalt efter att ha gjort ett liknande drag från Wolves sommaren 2021.

Graham Potter

För att gå vidare till nästa punkt på listan har vi Potter, som har lärt sig av erfarenhet att ett drömjobb kanske inte alltid är så önskvärt som det verkar, särskilt efter att ha tillhandahållit utmärkt service på en mindre klubb. För närvarande utsätts Potter för en enorm press, och förmodligen bara Conte upplever mer påfrestningar bland Premier League-tränare.


Går vi vidare till nästa punkt på listan, vi har Potter

Hans tid i Chelsea har hittills varit katastrofal, trots det oöverträffade femårskontraktet han erbjöds när han kom till laget. Rykten tyder på att ägargruppen ledd av Todd Boehly kan tänka sig att riva upp avtalet om han inte kan vända lagets förmögenhet snart. Om Potter får sparken av Chelsea kan han komma ifråga för tjänsten hos Spurs.

Men enligt uppgift tackade han nej till klubbens erbjudande innan Nunos utnämning, och med tanke på hans dåliga resultat med Blues skulle han troligen vara ett impopulärt val bland supportrarna.

Frenkie Tran
Written by: Frenkie Tran
My football predictions cover a variety of competitions and tournaments. In addition to English and European football, football predictions also include tips on games taking place in the USA, Australia, Africa, South America and beyond, from famous leagues such as the Premier League, La Liga and Bundesliga to popular national leagues such as Croatian First League and Portugal Primeira.

Related Content

Southampton vs Tottenham Höjdpunkter: En spännande och dramatisk uppvisning av poäng fram och tillbaka
Southampton vs Tottenham Höjdpunkter: En spännande och dramatisk uppvisning av poäng fram och tillbaka
(Southampton 3 - 3 Tottenham höjdpunkter, EPL resultat) spelade en spännande match i engelska Premier League, som såg sex mål och ett hjärtskärande ögonblick under 90+3 minuter för ett lag.
Southampton vs Tottenham Förutsägelse, odds och speltips 18/03/2023
Southampton vs Tottenham Förutsägelse, odds och speltips 18/03/2023
Vem kommer att regera i uppgörelsen mellan Southampton och Tottenham? Våra förutsägelseanalytiker ger speltips och aktuella odds för denna mycket efterlängtade match.
Graham Potters inspirerande resa: Från spelare till tränare
Graham Potters inspirerande resa: Från spelare till tränare
Upptäck Graham Potters anmärkningsvärda resa, från fotbollsspelare till tränare. Lär dig mer om hans erfarenheter, prestationer och ledarskapsstil i den här djupgående artikeln.
Newcastle vs Wolverhampton Football Video: 9-minuters comeback, Heroics foiled (EPL Highlights)
Newcastle vs Wolverhampton Football Video: 9-minuters comeback, Heroics foiled (EPL Highlights)
(Newcastle 2 - 1 Wolverhampton, EPL-resultat Höjdpunkter Video) Newcastle United vs Wolverhampton, omgång 27 av engelska Premier League: A Thrilling Encounter at Tyneside
Tottenham vs Nottingham Förutsägelse, odds, speltips 2023-11-03
Tottenham vs Nottingham Förutsägelse, odds, speltips 2023-11-03
Ge den mest exakta förutsägelsen om matchen mellan Tottenham och Nottingham (2023-11-03) tillsammans med Betimate.
Soccer Accumulator Bonus!
Up to 70% bonus for accumulators on selected leagues at bet365. Applies to pre-match accumulators of 3+ selections on the standard Full Time Result, Both Teams to Score or Result/Both Teams To Score markets only. Bonus percentage is dependent on number of selections. Bonus capped at £100k and applied to returns.
100% bonus on the 1st deposit up to 100$
Looking for a great way to kickstart your online betting experience? Look no further than 1xBet, where you can enjoy a fantastic 100% bonus on your first deposit of up to $100! With this amazing promotion, you'll have double the funds to play with when you sign up and make your first deposit.
Enjoy 100% Bonus upto 100$
Looking for a great way to boost your online gaming experience? Look no further than FB88! For a limited time, we're offering an incredible promotion that's sure to put a smile on your face. When you sign up and make your first deposit, you'll receive a 100% bonus of up to $100!
Top Bookmakers
Offer available

Soccer Accumulator Bonus!

Up to 70% bonus for accumulators on selected leagues at bet365. Applies to pre-match accumulators of 3+ selections on the standard Full Time Result, Both Teams to Score or Result/Both Teams To Score markets only. Bonus percentage is dependent on number of selections. Bonus capped at £100k and applied to returns.

Offer available

100% bonus on the 1st deposit up to 100$

Looking for a great way to kickstart your online betting experience? Look no further than 1xBet, where you can enjoy a fantastic 100% bonus on your first deposit of up to $100! With this amazing promotion, you'll have double the funds to play with when you sign up and make your first deposit.

Offer available

Enjoy 100% Bonus upto 100$

Looking for a great way to boost your online gaming experience? Look no further than FB88! For a limited time, we're offering an incredible promotion that's sure to put a smile on your face. When you sign up and make your first deposit, you'll receive a 100% bonus of up to $100!

By clicking "Accept All Cookies", you agree to the storing of cookies on your device to enhance site navigation, analyze site usage
and assist in our marketing efforts.
Top Bookmakers
Offer available

Soccer Accumulator Bonus!

Up to 70% bonus for accumulators on selected leagues at bet365. Applies to pre-match accumulators of 3+ selections on the standard Full Time Result, Both Teams to Score or Result/Both Teams To Score markets only. Bonus percentage is dependent on number of selections. Bonus capped at £100k and applied to returns.

Offer available

100% bonus on the 1st deposit up to 100$

Looking for a great way to kickstart your online betting experience? Look no further than 1xBet, where you can enjoy a fantastic 100% bonus on your first deposit of up to $100! With this amazing promotion, you'll have double the funds to play with when you sign up and make your first deposit.

Offer available

Enjoy 100% Bonus upto 100$

Looking for a great way to boost your online gaming experience? Look no further than FB88! For a limited time, we're offering an incredible promotion that's sure to put a smile on your face. When you sign up and make your first deposit, you'll receive a 100% bonus of up to $100!